Microchip Technology PIC16F84A-04E/SS
Part No.:
PIC16F84A-04E/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F84A-04E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Comments
PIC16F84A-04E/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)