Microchip Technology PIC16F870-E/SP
Part No.:
PIC16F870-E/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F870-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC16F870-E/SP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)