Microchip Technology PIC16F871-E/PT
Part No.:
PIC16F871-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F871-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44TQFP
Comments
PIC16F871-E/PT Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)