Microchip Technology PIC16F871-I/L
Part No.:
PIC16F871-I/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F871-I/L.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44PLCC
Comments
PIC16F871-I/L Specifications
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
UART/USART
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)