Microchip Technology PIC16F873T-04E/SO
Part No.:
PIC16F873T-04E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F873T-04E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Comments
PIC16F873T-04E/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)