Microchip Technology PIC16F874-04/P
Part No.:
PIC16F874-04/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F874-04/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Shipping
Inventory:100
Comments
PIC16F874-04/P Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)