Microchip Technology PIC16F877A-I/LG
Part No.:
PIC16F877A-I/LG
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F877A-I/LG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Comments
PIC16F877A-I/LG Specifications
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)