Microchip Technology PIC16F914-I/ML
Part No.:
PIC16F914-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F914-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Comments
PIC16F914-I/ML Specifications
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)