Microchip Technology PIC16F916-E/ML
Part No.:
PIC16F916-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F916-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Comments
PIC16F916-E/ML Specifications
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
352 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)