Microchip Technology PIC16F917-E/P
Part No.:
PIC16F917-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F917-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Comments
PIC16F917-E/P Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
352 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)