Microchip Technology PIC16LF1709-I/SO
Part No.:
PIC16LF1709-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF1709-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Comments
PIC16LF1709-I/SO Specifications
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)