Microchip Technology PIC16LF1779-E/ML
Part No.:
PIC16LF1779-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF1779-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Comments
PIC16LF1779-E/ML Specifications
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)