Microchip Technology PIC16LF18424-I/ST
Part No.:
PIC16LF18424-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF18424-I/ST.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Comments
PIC16LF18424-I/ST Specifications
Package/Case:
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)