Microchip Technology PIC16LF1947-I/MR
Part No.:
PIC16LF1947-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF1947-I/MR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Comments
PIC16LF1947-I/MR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 17x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)