Microchip Technology PIC16LF628-04I/SS
Part No.:
PIC16LF628-04I/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF628-04I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Comments
PIC16LF628-04I/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
UART/USART
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)