Microchip Technology PIC16LF74-I/PTG
Part No.:
PIC16LF74-I/PTG
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF74-I/PTG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Comments
PIC16LF74-I/PTG Specifications
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)