Microchip Technology PIC16LF818T-I/SSTSL
Part No.:
PIC16LF818T-I/SSTSL
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF818T-I/SSTSL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Comments
PIC16LF818T-I/SSTSL Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)