Microchip Technology PIC16LF870T-I/SO
Part No.:
PIC16LF870T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF870T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Comments
PIC16LF870T-I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
UART/USART
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)