Microchip Technology PIC16LF88T-I/SO
Part No.:
PIC16LF88T-I/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16LF88T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Comments
PIC16LF88T-I/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 7x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)