Microchip Technology PIC17C42A-16/P
Part No.:
PIC17C42A-16/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC17C42A-16/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
Comments
PIC17C42A-16/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 17C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
232 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)