Microchip Technology PIC17C44-16/P
Part No.:
PIC17C44-16/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC17C44-16/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP
Comments
PIC17C44-16/P Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Speed:
16MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)