Microchip Technology PIC18F1230-I/ML
Part No.:
PIC18F1230-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18F1230-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Comments
PIC18F1230-I/ML Specifications
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)