Microchip Technology PIC18F2455-I/SP
Part No.:
PIC18F2455-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18F2455-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC18F2455-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
24KB (12K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)