Microchip Technology PIC18F24K20-I/SP
Part No.:
PIC18F24K20-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18F24K20-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC18F24K20-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 18K
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)