Microchip Technology PIC18F27Q83-I/SP
Part No.:
PIC18F27Q83-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18F27Q83-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC18F27Q83-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
12.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)