Microchip Technology PIC18F442-I/P
Part No.:
PIC18F442-I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18F442-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Comments
PIC18F442-I/P Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 18F
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
34
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)