Microchip Technology PIC18F4431T-I/ML
Part No.:
PIC18F4431T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18F4431T-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Comments
PIC18F4431T-I/ML Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)