Microchip Technology PIC18LF14K22-I/P
Part No.:
PIC18LF14K22-I/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18LF14K22-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20DIP
Comments
PIC18LF14K22-I/P Specifications
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)