Microchip Technology PIC18LF2221-I/ML
Part No.:
PIC18LF2221-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18LF2221-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Comments
PIC18LF2221-I/ML Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)