Microchip Technology PIC18LF2458T-I/SO
Part No.:
PIC18LF2458T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18LF2458T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Comments
PIC18LF2458T-I/SO Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
24KB (12K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)