Microchip Technology PIC18LF26K42-I/SS
Part No.:
PIC18LF26K42-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18LF26K42-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC18LF26K42-I/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 18K
Packaging:
Tube
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)