Microchip Technology PIC18LF27J53-I/SS
Part No.:
PIC18LF27J53-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18LF27J53-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC18LF27J53-I/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 18J
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
RAM Size:
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 10x10b/12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)