Microchip Technology PIC18LF8393-I/PT
Part No.:
PIC18LF8393-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC18LF8393-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP
Comments
PIC18LF8393-I/PT Specifications
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
66
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
RAM Size:
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)