Microchip Technology PIC24F08KL402-I/SS
Part No.:
PIC24F08KL402-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24F08KL402-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC24F08KL402-I/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 24F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
8KB (2.75K x 24)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)