Microchip Technology PIC24F16KA101-E/SS
Part No.:
PIC24F16KA101-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24F16KA101-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP
Comments
PIC24F16KA101-E/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 24F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
16KB (5.5K x 24)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 9x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)