Microchip Technology PIC24FJ16GA002-I/SP
Part No.:
PIC24FJ16GA002-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24FJ16GA002-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC24FJ16GA002-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
16KB (5.5K x 24)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)