Microchip Technology PIC24FJ256GA702-I/SP
Part No.:
PIC24FJ256GA702-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24FJ256GA702-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC24FJ256GA702-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
256KB (85.5K x 24)
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)