Microchip Technology PIC24FJ512GA606T-I/PT
Part No.:
PIC24FJ512GA606T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24FJ512GA606T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP
Comments
PIC24FJ512GA606T-I/PT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
512KB (170K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)