Microchip Technology PIC24FJ512GB606T-I/MR
Part No.:
PIC24FJ512GB606T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24FJ512GB606T-I/MR.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN
Comments
PIC24FJ512GB606T-I/MR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
512KB (170K x 24)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)