Microchip Technology PIC24FJ64GA006-I/MR
Part No.:
PIC24FJ64GA006-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24FJ64GA006-I/MR.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VQFN
Comments
PIC24FJ64GA006-I/MR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tube
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (22K x 24)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)