Microchip Technology PIC24FJ64GP202-I/SS
Part No.:
PIC24FJ64GP202-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC24FJ64GP202-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC24FJ64GP202-I/SS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
64KB (22K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x12b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)