Microchip Technology PIC32MM0064GPL036-I/MV
Part No.:
PIC32MM0064GPL036-I/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MM0064GPL036-I/MV.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 40UQFN
Comments
PIC32MM0064GPL036-I/MV Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
40-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 32MM
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MIPS32® microAptiv™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
25MHz
Connectivity:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Peripherals:
Number of I/O:
29
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)