Microchip Technology PIC32MX170F256BT-50I/SO
Part No.:
PIC32MX170F256BT-50I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX170F256BT-50I/SO.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
Comments
PIC32MX170F256BT-50I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)