Microchip Technology PIC32MX170F256DT-50I/ML
Part No.:
PIC32MX170F256DT-50I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX170F256DT-50I/ML.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN
Comments
PIC32MX170F256DT-50I/ML Specifications
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 13x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)