Microchip Technology PIC32MX230F128H-50I/PT
Part No.:
PIC32MX230F128H-50I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX230F128H-50I/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Comments
PIC32MX230F128H-50I/PT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
49
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 28x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)