Microchip Technology PIC32MX270F256B-50I/SS
Part No.:
PIC32MX270F256B-50I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX270F256B-50I/SS.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC32MX270F256B-50I/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
19
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 9x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)