Microchip Technology PIC32MX270F256DT-50I/TL
Part No.:
PIC32MX270F256DT-50I/TL
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-VFTLA Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX270F256DT-50I/TL.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA
Comments
PIC32MX270F256DT-50I/TL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VFTLA Exposed Pad
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 13x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)