Microchip Technology PIC32MX340F512H-80I/MR
Part No.:
PIC32MX340F512H-80I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX340F512H-80I/MR.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Comments
PIC32MX340F512H-80I/MR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)