Microchip Technology PIC32MX550F256HT-50I/MR
Part No.:
PIC32MX550F256HT-50I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC32MX550F256HT-50I/MR.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
Comments
PIC32MX550F256HT-50I/MR Specifications
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
49
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 28x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)