E-Switch PV4F230SS-314-M12
Part No.:
PV4F230SS-314-M12
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
SWITCH PB SPDT 2A 24V
Comments
PV4F230SS-314-M12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PV4, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C